1180239 34251328Rszכשאני אומר שהחברה שלנו עוסקת בבנית אתרים על בסיס ג'ומלה, אני נתקל במגוון שאלות שנרכז אותם כאן.

  1. ג'ומלה מה? איך קוראים לזה? מה זה בכלל?
  2. למה בכלל צריך להיות אכפת לי במה ועל איזו תשתית אתם בונים לי את האתר?
  3. יש איזה יתרונות וחסרונות לבנייה בג'ומלה?


בוא ננסה להסדיר קצת את הדברים ואח"כ נשיב על כל שאלה לגופה.(סקרנים מבין הקוראים ירצו לדלג ישר לתשובות, אבל אני ממליץ קצת לשמוע על התיאוריה)
נתחיל בשאלה הפשוטה ביותר-מה זה בעצם האינטרנט? רוב האנשים משיבם על השאלה, שמדובר במאגר של מידע שאפשר לגלוש למקומות שונים, לראות סרטים, לתקשר עם אנשים. התשובה הזאת מאוד שטחית, ומי שמעוניין להקים אתר צריך לדעת קצת יותר מזה, אם אכן הוא רוצה להגיע ללקוחות, לפרסם את עצמו, ולהיות מה שנקרא 'על המפה' בסייברספייס.

אני מניח שאנשים שרוצים לסמן ווי בפנקס העסקי שלהם, לא טורחים כלל לקרוא מאמרים מסוג זה, והם מייצרים את 'אתרי פסולת האינטרנט' על משקל של פסולת לווינית -זה מסתובב באטמוספרה, מלכלך את היקום, ולא מביא שום תועלת...

נחזור לשאלה, מה זה ובכלל איפה זה ה'אינטרנט' ואיך הוא פועל.

האינטרנט הוא למעשה רשת תקשורת המאפשרת למי שנמצא בצד האחד של המחשב, להתחבר למחשבים אחרים לצורך קבלת מידע שמאוחסן שם. התקשורת הטלפונית היא הדוגמה הטובה ביותר לסגנון זה: אתה יכול לתקשר עם כל מי שמחובר למרכזיות תקשורת. הדמיון הזה אינו מסתכם בכך, אלא כמו שבטלפון אתה תקבל מענה לפי מה שמחליט בעל הקו (למשל הוא יכול לשים משיבון, מרכזיה, מזכירה שיענו לשיחות) כך גם באינטרנט המערכת שאתה 'מחייג' אליה, או יותר נכון 'פונה' אליה, משיבה לך את המידע שהחליט לשים שם בעל המערכת. מאחר שבאינטרנט, אין מענה אנושי לפניות, נעשו מערכות ממוחשבות המשרתות את הפונים -'הגולשים', לפיכך יקרא שמם בישראל 'שרתים'.
לסיכום, שרת אינטרנט אחראי על המענה לגולש, בכפוף להחלטת בעליו של השרת.


מהו הדפדפן?
הדפדפן הינו הכלי שבו אנחנו משתמשים בכדי ליצור קשר עם שרתי המידע, ורואים את התגובה שלהם. בשונה מטלפון שהוא מכשיר פיזי, הדפדפן הינו תוכנה, המאפשרת תקשורת עם השרת באמצעות החומרה (הרכיבים הפיזיים) של המחשב, או בשפה שלנו, 'לגלוש'. במשך השנים הפכו הדפדפנים לכלי מורכב עם אפשרויות רבות, אך המשותף לכולם, שהם מאפשרים למשתמש לפנות אל השרתים, לפי הכתובות והשמות שלהם, להציג את תגובת השרתים, ומאפשרים אינטרקציה עם השרתים (למשל מילוי טפסים, דורש תקשורת דו כיוונית, כי כל אדם הגולש באתר, הוא בעל נתונים אישיים שונים). לצורך ההצגה הזאת, נוצרה שפת תוכנה ייעודית ובסיסית HTML, אך לצורך אינטרקציה ועיבוד נתונים נוספו שפות תוכנה לקוד הצגת הנתונים, חלקם מעובדים על ידי השרת המציג את החומר (למשל שפת הPHP) וחלקם במחשב המשתמש (Javascript) ההתפתחות האינטרנטית נזקקה לעוד מרכיבים שישפרו את חווית המשתמש ויקלו על מנהל האתר לשלוט בחומר שמוצג באתר. הכלי העיקרי לצורך שליטה בעיצוב האתר הינו שפת תוכנה CSS. מטרת שפת התוכנה לעצב בצורה אחידה וקלה את מראה האתר, החל מעיצוב מיקומים בכל בלוק מידע, וכלה בשינוי והגדרת פונטים, וגדלים של תמונות המוצגות באתר. הכלי השני הוא חיבור לבסיסי נתונים, ששומרים על התוכן וההגדרות באתר, ומציגות אותו בעת שתידרש.
נסכם את הדברים: כשהמשתמש גולש באתר כלשהו, הדפדפן מציג לו את התוכן של האתר (HTML) שנלקח מבסיס הנתונים(Database) על ידי שפת תוכנה המאפשרת אינטרקציה עם השרת, בסיס הנתונים והמשתמש, ומציגה את המידע הזה בהתאם להגדרות העיצוב (CSS).

נסכם את הדברים: כשהמשתמש גולש באתר כלשהו, הדפדפן מציג לו את התוכן של האתר (HTML) שנלקח מבסיס הנתונים(Database) על ידי שפת תוכנה המאפשרת אינטרקציה עם השרת, בסיס הנתונים והמשתמש, ומציגה את המידע הזה בהתאם להגדרות העיצוב (CSS).


עד כאן חשבנו על המשתמש 'הגולש', אבל איך משתלטים מנהלי האתר על התוכן? לצורך זה בונים מערכת שנקראת אופיס אחורי (Backoffice), המאפשרת לשלוט על תוכן האתר בצורה מסודרת ו'שקופה למשתמשים' כאשר מערכת העריכה היא אתר נפרד ומסודר שונה מהאתר הכללי, אבל העריכה שנעשית שם משפיעה על מה שיוצג באתר.


מכלול גלובלי של כל הכלים האלו, נקרא בשפה המקצועית 'מערכת לניהול תוכן' או בקצרה CMS.

 

להמשך המאמר...